Talvisodan rykmentit

Tälle Propatria.fi:n ylläpitämälle sivulle täydennetään talvisodan suomalaisten jalkaväki- ja kenttätykistörykmenttien miehistöjen kotipaikat yksiköiden perustamisvaiheessa komppanian/patterin tarkkuudella. Sodan jatkuessa yksiköt saivat täydennystä myös muilta kuin perustamispaikkakunniltaan. Sivustoa täydennetään jatkuvasti. Jos sinulla on tietoa minkä pitäjän miehiä palveli missäkin komppaniassa niin auta Propatriaa täydentämään tietoja. Tiedot ja kommentit voi lähettää osoitteeseen juha.vuorinen@propatria.fi

Propatria.fi kiittää Sotaveteraaniliittoa avusta tietojen täydentämisessä.

 

1. Divisioona (1.D, varusmiesrunkoinen)

1. Prikaati (1.Pr.)
2. Prikaati (2.Pr.)
3. Prikaati (3.Pr.)
Jääkäripataljoona 1 (JP 1)
Jääkäripataljoona 2 (JP 2)
Erillinen Pataljoona 4 (Er.P 4)
Erillinen Pataljoona 5 (Er.P 5, kom. maj. E. Vänttinen)

 

2. Divisioona (2.D)

(ei perustettu liikekannallepanossa, 11.D nimettiin 2.D:ksi 1.1.1940, katso 11.D alempana)

3. Divisioona (3.D)

(ei perustettu liikekannallepanossa, 6.D nimettiin 3.D:ksi 1.1.1940, katso 6.D alempana)

 

4. Divisioona (4.D, Uudenmaan sotilasläänin perustama)

Jalkaväkirykmentti 10 (JR 10), ruotsinkielinen

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Helsinki
2. Komppania (2.K), Helsinki
3. Komppania (3.K), Helsinki
1. Konekiväärikomppania (1.KKK)

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Sipoo
5. Komppania (5.K), Porvoo, Porvoon maalaiskunta
6. Komppania (6.K), Sipoo
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Helsinki

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Helsinki, Karjaa, Kirkkonummi, Liljendal
8. Komppania (8.K), Helsinki, Pohja, Siuntio
9. Komppania (9.K), Degerby, Helsinki, Inkoo
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Kirkkonummi

Jalkaväkirykmentti 11 (JR 11), Ässä-rykmentti, Helsingin sotilaspiirin perustama

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Helsinki
2. Komppania (2.K), Helsinki
3. Komppania (3.K), Helsinki
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Helsinki

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Helsinki
5. Komppania (5.K), Helsinki
6. Komppania (6.K), Helsinki
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Helsinki

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Ruotsinpyhtää
8. Komppania (8.K), Lapinjärvi
9. Komppania (9.K), Porvoo, Porvoon maalaiskunta
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Helsinki

Jalkaväkirykmentti 12 (JR 12)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Nurmijärvi
2. Komppania (2.K), Nurmijärvi
3. Komppania (3.K), Myrskylä
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Hyvinkää

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Mäntsälä
5. Komppania (5.K), Mäntsälä
6. Komppania (6.K), Pukkila
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Hyvinkään maalaiskunta

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Vihti
8. Komppania (8.K), Pusula, Vihti
9. Komppania (9.K), Pusula
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Vihti

Kenttätykistörykmentti 4 (KTR 4)

5. Divisioona (5.D, Turunmaan sotilasläänin perustama)

Jalkaväkirykmentti 13 (JR 13)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Karjala, Mynämäki
2. Komppania (2.K), Mietoinen, Nousiainen
3. Komppania (3.K), Lemu, Masku, Naantali
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Turku

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Laitila
5. Komppania (5.K), Laitila
6. Komppania (6.K), Vehmaa
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Kalanti, Uusikaupunki

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Alastaro
8. Komppania (8.K), Oripää
9. Komppania (9.K), Mellilä, Metsämaa
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Loimaa

Jalkaväkirykmentti 14 (JR 14)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Karinainen
2. Komppania (2.K), Marttila
3. Komppania (3.K), Koski Tl.
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Paimio

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Sauvo
5. Komppania (5.K), Halikko
6. Komppania (6.K), Turku
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Kuusjoki

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Salo
8. Komppania (8.K), Suomusjärvi
9. Komppania (9.K), Kisko
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Pertteli

Jalkaväkirykmentti 15 (JR 15)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Ypäjä
2. Komppania (2.K), Jokioinen
3. Komppania (3.K), Jokioinen
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Tammela

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Forssa
5. Komppania (5.K), Kalvola (komppaniasta kaatui 18 miestä 21.12.1939 Summassa korsun täysosumassa)
6. Komppania (6.K), Hattula
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Tammela

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Loppi
8. Komppania (8.K), Loppi
9. Komppania (9.K), Renko
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Janakkala

Kenttätykistörykmentti 5 (KTR 5)

6. Divisioona (6.D, Satakunta-Hämeen sotilasläänin perustama, 1.1.1940 alkaen 3.D)

Jalkaväkirykmentti 16 (JR 16), siirtyi jo joulukuun 1939 alussa pois divisioonasta Ryhmä Talvelan käyttöön

Kranaatinheitinkomppania (Krh.K), Tampere

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Tampere
2. Komppania (2.K), Tampere
3. Komppania (3.K), Messukylä, Tampere
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Tampere

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Längelmäki
5. Komppania (5.K), Eräjärvi, ks. myös 8./JR 37
6. Komppania (6.K), Kuhmalahti, Sahalahti
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Orivesi

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Ruovesi
8. Komppania (8.K), Pälkäne
9. Komppania (9.K), Mänttä, Vilppula
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Mänttä

Jalkaväkirykmentti 17 (JR 17), 1.1.1940 alkaen JR 7

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Hämeenkyrö
2. Komppania (2.K), Viljakkala
3. Komppania (3.K), Teisko
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Hämeenkyrö

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Lempäälä
5. Komppania (5.K), Vesilahti
6. Komppania (6.K), Sääksmäki
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Akaa

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Tyrvää
8. Komppania (8.K), Karkku
9. Komppania (9.K), Suoniemi
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Tyrvää

Jalkaväkirykmentti 18 (JR 18), 1.1.1940 alkaen JR 8

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Ulvila
2. Komppania (2.K), Pori
3. Komppania (3.K), Nakkila
1. Konekiväärikomppania (1.KKK)

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Rauma
5. Komppania (5.K), Rauma
6. Komppania (6.K), Siikainen
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Rauma

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Huittinen, Keikyä
8. Komppania (8.K), Huittinen
9. Komppania (9.K), Vampula
3. Konekiväärikomppania (3.KKK)

Jalkaväkirykmentti 22 (JR 22), ruotsinkielinen, tuli divisioonaan joulukuussa, 1.1.1940 alkaen JR 9, katso alempana 8.D

Kenttätykistörykmentti 6 (KTR 6), 1.1.1940 alkaen KTR 3)

7. Divisioona (7.D)

(ei perustettu liikekannallepanossa vaan 10.D nimettiin 7.D:ksi 1.1.1940, katso 10.D alempana)

8. Divisioona (8.D, Etelä-Pohjanmaan sotilasläänin perustama)

Kevyt Osasto 8:n eskadroona (Esk./Kev. Os. 8), Nurmo
(menetti 5.3.1940 Äyräpäässä yli 40 miestä kaatuneina)

Jalkaväkirykmentti 22 (JR 22), ruotsinkielinen, siirrettiin 6. Divisioonaan joulukuun alussa 1939, 1.1.1940 alkaen JR 9

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Purmo, Esse/Ähtävä
2. Komppania (2.K), Munsala, Jeppo/Jepua
3. Komppania (3.K), Vörå/Vöyri
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Maxmo/Maksamaa, Oravais/Oravainen

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Kvevlax/Koivulahti, Korsholm/Mus-tasaari
5. Komppania (5.K), Solf/Sulva
6. Komppania (6.K), Malax/Maalahti
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Korsholm/Mustasaari

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Pörtom/Pirttikylä
8. Komppania (8.K), Närpes/Närpiö
9. Komppania (9.K), Lappfjärd/Lapväärtti
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Övermark/Ylimarkku

Jalkaväkirykmentti 23 (JR 23)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Isokyrö
2. Komppania (2.K), Vähäkyrö
3. Komppania (3.K), Jurva
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Laihia

II Pataljoona
4. Komppania(4.K), Kauhava
5. Komppania(5.K), Ylistaro
6. Komppania(6.K), Ylihärmä
2. Konekiväärikomppania(2.KKK), Ylistaro

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Kuortane
8. Komppania (8.K), Töysä
9. Komppania (9.K), Lapua
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Lapua

Jalkaväkirykmentti 24 (JR 24)

Kenttätykistörykmentti 8 (KTR 8)

9. Divisioona (9.D, Pohjois-Pohjanmaan sotilasläänin perustama)

Jalkaväkirykmentti 25 (JR 25)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Pudasjärvi
2. Komppania (2.K), Pudasjärvi
3. Komppania (3.K), Taivalkoski
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Ii, Yli-Ii

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Kärsämäki
5. Komppania (5.K), Pulkkila
6. Komppania (6.K),
2. Konekiväärikomppania (2.KKK),

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Pihtipudas
8. Komppania (8.K), Reisjärvi
9. Komppania (9.K), Kinnula
3. Konekiväärikomppania (3.KKK)

Jalkaväkirykmentti 26 (JR 26)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Pyhäjoki
2. Komppania (2.K), Rantsila
3. Komppania (3.K), 
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Raahe

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Merijärvi, Oulainen
5. Komppania (5.K), Alavieska
6. Komppania (6.K), Vihanti
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Oulainen

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Lumijoki
8. Komppania (8.K), Oulujoki, Ylikiiminki
9. Komppania (9.K), Kuivaniemi
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Liminka

Jalkaväkirykmentti 27 (JR 27)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Ranua
2. Komppania (2.K), Simo
3. Komppania (3.K), Karunki
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Alatornio

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Ylitornio
5. Komppania (5.K), Turtola
6. Komppania (6.K), Kolari
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Alatornio

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Kittilä
8. Komppania (8.K), Sodankylä
9. Komppania (9.K), Sodankylä
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Alatornio

Kenttätykistörykmentti 9 (KTR 9)

10. Divisioona (10.D, Keski-Suomen sotilasläänin perustama, 1.1.1940 alkaen 7.D)

Jalkaväkirykmentti 28 (JR 28), 1.1.1940 alkaen JR 19

Kranaatinheitinkomppania(Krh.K), Laukaa

I Pataljoona (Lieska)
1. Komppania (1.K), Uurainen
2. Komppania (2.K), Petäjävesi
3. Komppania (3.K), Korpilahti
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Petäjävesi

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Toivakka
5. Komppania (5.K), Joutsa
6. Komppania (6.K), Konnevesi
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Leivonmäki, Luhanka

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Laukaa
8. Komppania (8.K), Äänekoski
9. Komppania (9.K), Sumiainen
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Äänekoski

Jalkaväkirykmentti 29 (JR 29), 1.1.1940 alkaen JR 20

Jalkaväkirykmentti 30 (JR 30), 1.1.1940 alkaen JR 21

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Karstula
2. Komppania (2.K), Soini
3. Komppania (3.K), Kannonkoski, Kivijärvi
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Karstula

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Lehtimäki, Ähtäri
5. Komppania (5.K), Ähtäri
6. Komppania (6.K), Multia
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Ähtäri

III Pataljoona (Polón)
7. Komppania (7.K), Virrat
8. Komppania (8.K), Virrat
9. Komppania (9.K), Pihlajavesi
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Virrat, Ähtäri

Kenttätykistörykmentti 10 (KTR 10), 1.1.1940 alkaen KTR 7

11. Divisioona (11.D, Kymenlaakson sotilasläänin perustama, 1.1.1940 alkaen 2.D)

Jalkaväkirykmentti 31 (JR 31), 1.1.1940 alkaen JR 4, Lappeenrannan sotilaspiirin perustama

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Nuijamaa
2. Komppania (2.K), Savitaipale
3. Komppania (3.K), Taipalsaari
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Ylämaa

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Ruokolahti
5. Komppania (5.K), Ruokolahti
6. Komppania (6.K), Savitaipale
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Ruokolahti

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Lappee
8. Komppania (8.K), Lappee
9. Komppania (9.K), Joutseno
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Lemi

Jalkaväkirykmentti 32 (JR 32), 1.1.1940 alkaen JR 5, Haminan sotilaspiirin perustama

Esikuntakomppania (Esik.K), Hamina, Kotka, Vehkalahti
Kolonna (Kol.), Vehkalahti, Kymi
Kranaatinheitinkomppania (Krh.K), Kotka, Luumäki

I Pataljoona, perustettiin Haminassa
1. Komppania (1.K), Kymi, Kotka, Vehkalahti
2. Komppania (2.K), Vehkalahti, Hamina
3. Komppania (3.K), Virolahti
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Kotka, Kymi, Vehkalahti

II Pataljoona, perustettiin Kouvolassa
4. Komppania (4.K), Iitti
5. Komppania (5.K), Jaala
6. Komppania (6.K), Anjala
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Iitti

III Pataljoona, perustettiin Kouvolassa

7. Komppania (7.K), Sippola
8. Komppania (8.K), Valkeala, Kuusankoski, Sippola, Kouvola
9. Komppania (9.K), Valkeala
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Valkeala, Sippola, Kuusankoski

Jalkaväkirykmentti 33 (JR 33), 1.1.1940 alkaen JR 6, Lahden sotilaspiirin perustama

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Lahti
2. Komppania (2.K), Asikkala
3. Komppania (3.K), Padasjoki
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Hollola

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Orimattila
5. Komppania (5.K), Orimattila
6. Komppania (6.K), Artjärvi
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Orimattila

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Heinolan mlk
8. Komppania (8.K), Heinolan mlk
9. Komppania (9.K), Sysmä
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Sysmä

Kenttätykistörykmentti 11 (KTR 11), 1.1.1940 alkaen KTR 2

12. Divisioona (12.D, Karjalan sotilasläänin perustama)

Jalkaväkirykmentti 34 (JR 34)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Sortavalan maalaiskunta
2. Komppania (2.K), Ruskeala
3. Komppania (3.K), Ruskeala
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Harlu

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Rautjärvi, Uukuniemi
5. Komppania (5.K), Uukuniemi
6. Komppania (6.K), Rautjärvi (Aarne "Marokon kauhu" Juutilainen, Simo Häyhä)
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Jaakkima

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Hiitola, Kirvu
8. Komppania (8.K), Kirvu
9. Komppania (9.K), Kirvu
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Hiitola

Jalkaväkirykmentti 35 (JR 35)

Kranaatinheitinkomppania(Krh.K), Joroinen

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Leppävirta
2. Komppania (2.K), Leppävirta
3. Komppania (3.K), Kangaslampi
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Leppävirta

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Enonkoski
5. Komppania (5.K), Sulkava
6. Komppania (6.K), Rantasalmi
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Rantasalmi

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Punkaharju
8. Komppania (8.K), Kerimäki
9. Komppania (9.K), Kerimäki
3. Konekiväärikomppania (3.KKK)

Jalkaväkirykmentti 36 (JR 36)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Rääkkylä
2. Komppania (2.K), Kitee
3. Komppania (3.K), Nurmes
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Nurmes

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Kaavi
5. Komppania (5.K), Valtimo
6. Komppania (6.K), Juuka
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Juuka

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Kesälahti
8. Komppania (8.K), Säyneinen
9. Komppania (9.K), Rautavaara
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Kitee

 

Kenttätykistörykmentti 12 (KTR 12)

13. Divisioona (13.D, Savon sotilasläänin perustama)

Jalkaväkirykmentti 37 (JR 37)

Kranaatinheitinkomppania(Krh.K)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Ristiina
2. Komppania (2.K), Anttola
3. Komppania (3.K), Juva
1. Konekiväärikomppania (1.KKK)

II Pataljoona
4. Komppania(4.K), Pieksämäki
5. Komppania(5.K), Jäppilä, Pieksämäki
6. Komppania(6.K), Virtasalmi
2. Konekiväärikomppania(2.KKK)

III Pataljoona
(josta tuli Erillinen Pataljoona 112 (Er.P 112) 7.11.1939

7. Komppania (7.K), 7.11.1939 alkaen 1./Er.P 112, Mäntyharju
8. Komppania (8.K), 7.11.1939 alkaen 2./Er.P 112, Pertunmaa
9. Komppania (9.K), 7.11.1939 alkaen 3./Er.P 112, Mikkelin maalaiskunta
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), 7.11.1939 alkaen KKK/Er.P 112, Mäntyharju

III Pataljoona
(liikekannallepanon jälkeen JR 37:ssa oli kaksi III Pataljoonaa, yllä mainittu ja tämä Karjalan sotilasläänin perustama josta tuli 7.11.1939 alkaen rykmentin III Pataljoona koko sodan ajaksi)

7. Komppania (7.K), Pälkjärvi, Värtsilä
8. Komppania (8.K), perustettiin Pitkärannassa, Suistamo, Suojärvi, siirrettiin 5./JR 16:ksi 13.12.1939
9. Komppania (9.K), perustettiin Suojärven Välikylässä, Suojärvi
3. Konekiväärikomppania (3.KKK)

Jalkaväkirykmentti 38 (JR 38)

Kranaatinheitinkomppania (Krh.K), Kuopio, Siilinjärvi

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Suonenjoki
2. Komppania (2.K), Maaninka
3. Komppania (3.K), Siilinjärvi
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Suonenjoki

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Karttula
5. Komppania (5.K), Rautalampi
6. Komppania (6.K), Vesanto
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Tervo

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Nilsiä
8. Komppania (8.K), Nilsiä
9. Komppania (9.K), Muuruvesi
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Muuruvesi, Nilsiä

Jalkaväkirykmentti 39 (JR 39)

I Pataljoona
1. Komppania (1.K), Lapinlahti
2. Komppania (2.K), Lapinlahti
3. Komppania (3.K), Sonkajärvi
1. Konekiväärikomppania (1.KKK), Lapinlahti

II Pataljoona
4. Komppania (4.K), Kiuruvesi
5. Komppania (5.K), Vieremä
6. Komppania (6.K), Varpaisjärvi
2. Konekiväärikomppania (2.KKK), Kiuruvesi

III Pataljoona
7. Komppania (7.K), Pielavesi
8. Komppania (8.K), Pielavesi
9. Komppania (9.K), Keitele
3. Konekiväärikomppania (3.KKK), Pielavesi

Kenttätykistörykmentti 13 (KTR 13)

Rykmenttien numerointi

Jalkaväkirykmenttien numerot saatiin kertomalla divisioonan numero kolmella (3) josta saatiin suurinumeroisimman rykmentin numero, muut kaksi rykmenttiä saivat numerot tästä alaspäin. Esim. 10.D:ssa 10 x 3 = 30 -> JR 30 ja muut kaksi rykmenttiä JR 29 ja JR 28. Kenttätykistörykmentille (KTR) annettiin sama numero kuin divisioonalle eli 10.D:ssa oli KTR 10. Vuodenvaihteessa 1939-40 osa divisioonista numeroitiin uudestaan vihollisen harhauttamiseksi, näin myös ko. divisioonien rykmentit saivat uudet numerot. Esim. 10.D:sta tuli 7.D ja siten sen rykmenteistä JR 21, JR 20, JR 19 ja KTR 7.